Potichu a potmě

30. ledna 2011 v 18:51 | Li-Po |  Ostatní mikrovlny
Stalo se to včera. Bylo asi půl jedenácté večer, rodiče se v obýváku dívali na televizi a já jsem se zrovna sprchoval. Přesně v momentě, kdy jsem se na sebe podíval do zrcadla, televize ztichla a náhle se setmělo.


Pár vteřin mi trvalo, než jsem si uvědomil, co se děje. V první řadě jsem sklonil dolů sprchu, abych náhodou nepokropil zásuvku na nedaleké zdi. Potom jsem po paměti nahmatal kohoutek a zastavil jsem vodu.
"Co se stalo?"
Byl to vyloženě hloupý dotaz, ale cítil jsem, že potřebuji dát nějakým způsobem najevo svoji přítomnost (možná jsem chtěl, aby někdo nenabyl dojmu, že jsem zmizel společně se světlem ). Opět po paměti jsem nahmatal ručník, zabalil jsem se do něj a opatrně (přidržujíc se rovněž po paměti nahmatané hrany umyvadla) jsem vylezl z vany. Na první pokus jsem našel kliku a otevřel jsem dveře.
Máma si svítila mobilem a hledala svíčku. Táta se díval z okna. Podíval jsem se také a viděl jsem, že nejsme sami, u koho se vyskytl "takový malý problém". Kam jsme dohlédli, nikde nesvítilo žádné světlo. Je sice pravda, že venku byla mlha, i tak jsme ale mohli s určitostí říct, že více než polovina sídliště je momentálně bez elektřiny. Mezitím máma našla nejen svíčku, ale dokonce i baterku. Jediný problém byl, že v ní nebyly baterky .
Máma mi dopodrobna vylíčila, jak se to stalo. Napřed prý přestala fungovat televize. Ne že by zhasla, ale nešel zapnout žádný program, všude bylo jenom zrnění. Tak se táta za tu televizi naklonil, jestli z ní nevypadl nějaký kabel. Náhodou přitom zavadil o video a to se zapnulo. Vteřinu na to už byla všude tma. Že by zapnutí videa způsobilo takové přetížení v elektrické síti? To těžko. Ať se stalo, co se stalo, za tento hromadný výpadek táta rozhodně nemůže .
Zbytek večera jsme strávili u stolu při světle jedné svíčky. Když někdo potřeboval odejít z místnosti, svítil si mobilem. Uvědomil jsem si, jak moc je člověk na moderní technice závislý. Bez internetu si občas připadám jako bez ruky, bez mobilu jako bez obou rukou. A bez elektřiny? Na té je už lidstvo tak závislé, že si bez ní musí všichni připadat jako bez všech končetin a bez hlavy k tomu.
Co by se vlastně stalo, kdyby najednou na celém světě přestala fungovat elektřina? Tak jak jsem řekl, na elektřině už je v moderní době závislé naprosto všechno. Během pár dní by se zhroutil celý civilizovaný svět, všechny možné systémy. Nejsem si tak úplně jistý, jestli by se lidstvo mohlo znovu naučit žít bez elektřiny.
Co myslíte vy? Kdyby se to opravdu někdy stalo, dokázalo by se z toho lidstvo vzpamatovat? Co všechno je vlastně na elektřině závislé? Na koho by to mělo nejhorší dopad? Napište do komentářů.
 


Komentáře

1 sayury sayury | Web | 31. ledna 2011 v 20:36 | Reagovat

Může za to táta...! :D

2 Romčule Romčule | Web | 31. ledna 2011 v 22:43 | Reagovat

nechtěla bych být na tvém místě,. tedy v koupelně(bála bych se) =D  ... na eletrice jsme závislí to je fakt,ale kdyby nebyla nebyli bychom si tak cizí,. netrávili by jsme večery například na facebooku ale s rodinou a měli bychom daleko víc času,.. Jen nevím jak bych každý večer usínala,.. bez zapnutého notebooku,televize nebo aspoň lampičky vážně neusnu.(jsem strašpytel)  Bez eletriky by to už nešlo! :-)

3 Therine Therine | Web | 1. února 2011 v 14:30 | Reagovat

Tohle se nám často stávalo, když jsme bydleli v baráku. Vypadl nám proud, rodiče nebyli doma a my s bráchou jsme seděli u krbu, psa na klíně, a čaj jsme si ohřívali na krbu. Rozsvítili jsme svíčku a hráli karty. Ještě teď si to pamatuju.
Svět by bez elektřiny krachnul natuty. Byla by to tragédie a musim uznat, že by to vadilo i mě. Lidé bez počítačů, žárovek, sporáků, MIKROVLNEK :D Jak by se asi spojila Amerika s Anglií? Německo s Českem?

4 Vendy Vendy | Web | 1. února 2011 v 21:49 | Reagovat

Vypnutý proud znám. Po ruce mívám zásobu čajových svíček a zapalovač.
Kdyby kiksla elektřina definitivně, myslím, že by to byl totální kolabs a dost lidí by se z toho možná i zhroutilo (nechci vidět takového workoholika, když nebude moct zapnout noťas a poslat několik desítek emailů, natož používat telefon či mobil.
Osobně bych to asi nesla hodně těžko, protože vrátit se ke svícení svíčkama, vybírání popelu z kamen, vaření na kamnech, ohřevu vody na koupání a veškeré umývání, bez šance pustit si krásný film nebo rozhlasovou hru, jít do kina, vyfotit několik fotek a dát je na pc, upravit fotky nebo vytvářet videa...
A taky veškerá práce v kuchyni. Žádní roboti, žádné mixery (snad jen ty ruční šlehače), žádné mikrovlnky, trouby, remosky ani varné konvice. Žádné klapnutí vypínačem, puštění ohřevu, žádný vysavač a - ženský, pozor - žádná pračka! [:tired:]  O_O  :-?  8-)

5 Zmražená Opice Zmražená Opice | Web | 6. února 2011 v 15:26 | Reagovat

Souhlasím s tebou, že teď už je celé lidstvo tak nějak závislé na elektřině. Vždyť bychom si bez ní už ani nic neuvařili na elektrickém sporáku nebo si nemohli zatelefonovat... Byl by to asi hlavně pěkný šok.
U nás taky nedávno vypadl proud, tak sjem vytáhla svojí čelovku, ale měla vybité baterky, tak se mi brácha nabídl, že mi půjči baterky ze svých vysílaček, ale ty byly zrovna taky vybitě. Tak řekl, že je nabije, a pak mi je půjčí, a normálně klidně vzal vysílačku s baterkama a strčil je do zásuvky. Zeptala jsem se, co dělá, a on se na mě nechápavě podíval a řekl, že přece dáva ty baterky nabíjet. Že je ale strčil do zásuvky bez proudu, to mu nedošlo :D A když jsem tuhle příhodu vyprávěla jenomu kamarádovi, dozvěděla jsem se, že jeho táta taky hned začal strkat baterky do nabíječky, aby se nabily :D

6 Debbie Debbie | Web | 19. dubna 2011 v 20:06 | Reagovat

Souhlasím... já si nedávno uvědomila to samý sprchovala jsem se a najednou mi začala týct úplně ledová voda:D...bylo to děsný, jelikož nám blbnul kotel a já se bála že se nevysprchuju:D jinak máš zajímavej blog

7 Li-Po Li-Po | 21. dubna 2011 v 11:05 | Reagovat

[6]: Díky, momentálně ho rekonstruuju, chci se sem po delší době zase vrátit, ale moc se to neposouvá, nemám na to moc času.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama