"A jak vlastně ten Ježíšek vypadá?"

31. prosince 2010 v 12:00 | Li-Po |  Mikrovlny názorů ► Prostě uvažuji
Silvestrovská párty na my-mikrovlnka.blog.cz
 I když už je po Štědrém dnu, začínám takovou spíše vánoční úvahou. Ať si říká kdo chce, co chce, světu vládne Santa Claus a přebírá vánoční nadělovací moc všude, kde to jen jde. I já jsem proti a mám mnohem radši Ježíška. Ale lidem, kterým se Santa zamlouvá, nemůžeme bránit, aby chystali punčochy a slavili Vánoce 25.prosince ráno. Co mě ale dokáže opravdu vytočit, je to, když mi nějaké malé dítě popíše Ježíška jako starého dědu v červeném kabátě.


Naprosto nesnáším, když je Ježíšek popisován vzhledově jako Santa Claus. Ovšem když tomu dítěti řeknu, že to, co mi popisuje, není Ježíšek, ale Santa, následuje otázka: "A jak teda vypadá Ježíšek?" Drtivá většina rodičů nebo starších sourozenců je po této otázce v koncích. Já bych ale měl ne jedno, ale hned dvě různá řešení.

První možnost se v dnešní době počítačů a internetu přímo nabízí - zavést dítě na Ježíškovy internetové stránky. Možná je už znáte, ale pro ty, kteří je neznají, přidávám odkaz - www.ceskyjezisek.cz. Stránky lze procházet buď společně s dítětem (v mladším věku), nebo je možné nechat dítě, aby si všechno zjistilo samo (v době, kdy už umí alespoň trochu číst). Doporučuji ovšem předtím, než stránky dětem někdo představí, aby si je ten dotyčný sám prošel a zjistil si dopodrobna, jakým způsobem je zde Ježíšek prezentován, případně už sám vybral vhodné části stránek, které s dítětem navštíví. To jen aby potom nikdo nebyl překvapený, až na něj dítě začne chrlit jména jako "netopýrek Pírek" .

A potom je tu druhá možnost a ta je podle mého názoru možná i lepší. Můžete vysvětlit dítěti, že jak vypadá Ježíšek, nikdo neví, protože vždycky, když naděluje, nikdo se na něj nesmí koukat, aby ho nevyplašil. Takže Ježíška vlastně ještě nikdy nikdo neviděl. Jeho přesnou podobu neznáme. O to víc je potom vánoční nadělování krásnější - je více opředeno tajemstvím. Dítě si Ježíška představuje samo a rozvíjí se tím i jeho fantazie.

Původně jsem ani nečekal, že ten článek napíšu téměř v takovém stylu, jako by byl vytržený z nějakého časopisu o dětské psychologii.  Ne, zas takový asi není, vzhledem k tomu, že ani nevím, jestli vůbec existuje nějaké odvětví psychologie, které by se přímo takhle jmenovalo.

A na závěr takový bonus: Už nevím, jakým způsobem kdysi vysvětlovali rodiče Ježíškovu podobu mně (a možná to ani nebylo nijak potřeba, protože v té době u nás ještě nebyl Santa tolik rozšířený), ale já jsem si Ježíška jako malý vždycky představoval jako ježka! Vážně!
 


Komentáře

1 Wraithomilka Nass Wraithomilka Nass | Web | 31. prosince 2010 v 13:40 | Reagovat

To je zajímavé..... Ježka, říkáš.... :DD
Btw, máš u mě na blogu PéeFko, tak krásný Nový (i nový :)) rok! :)

2 BlackRoseAngel BlackRoseAngel | Web | 26. ledna 2011 v 19:39 | Reagovat

S tou představou jsme teda dva, ale můj ježek měl vždycky křídla a na noze porvázek, jehož druhý konec byl připevněn k sáňkám s dárkami jenom pro mě :D
Jinka, máš fajn blog, asi se sem  budu vracet častěji ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama